Loading

Druhy brýlových čoček

Typy brýlových čoček

Podle korekčního účinku se brýlové čočky dělí na

Jednoohniskové

Víceohniskové

  • bifokální (dvouohniskové)
  • multifokální (víceohniskové)

Jednoohniskové brýlové čočky

Jedná se o čočky pouze s jedním ohniskem, které korigují oční vady pouze na jednu vzdálenost. Jednoohniskové brýlové čočky mohou tedy vyřešit vidění do dálky, na střední vzdálenost (na počítač) a nebo jen do blízka. Nemůžeme s nimi korigovat dvě nebo více vzdáleností najednou. Tyto brýlové čočky mají plusovou nebo minusovou hodnotu, případně mohou korigovat také astigmatismus. Tyto brýlové čočky jsou dostupné v různých materiálech jako je sklo, plast, trivex a polykarbonát.

Víceohniskové brýlové čočky

Bifokální brýlové čočky

U bifokálních čoček je základní díl používán jako díl do dálky, přídavný díl je buď do základního dílu zabroušen, nebo zataven a je používán do blízka. Rozdíl dioptrických hodnot do dálky a do blízka se nazývá adice. Určitou nevýhodou bifokálních čoček je skok obrazu. Pojmem skok obrazu se rozumí posunutí pozorovaného objektu při výměně pohledu z dálky do blízka.Po krátké době návyku si uživatel skok obrazu prakticky neuvědomuje. Výběr určitého typu bifokální čočky záleží např. na povolání zákazníka nebo na výběru brýlové obruby a také na jeho vkusu. S výhodami a nevýhodami těchto čoček Vás rádi seznámíme.

Multifokální brýlové čočky

Umožňují plynulý přechod z dálky přes střední vzdálenost do blízka. Nepotřebujete více brýlí na různé vzdálenosti, ale stačí Vám jedny pro Vaší plnou zrakovou pohodu. Čočky jsou rozděleny do více oblastí vidění. Při přímém pohledu se díváte přes oblast určenou pro korekci do dálky, vidění do blízka zajišťuje spodní část čočky. Mezi těmito oblastmi je tzv. progresivní zóna, kde se plynule a bez viditelných přechodů mění dioptrická hodnota pro vidění na střední vzdálenosti. Jsou tedy ideálním řešením pro lidi, kteří chtějí vidět ostře na všechny vzdálenosti ( od 40 cm až po dálku). Tento typ korekce je pro ty, kteří nosí brýle celý den. Multifokální čočky se potýkají s určitým okrajovým zkreslením, technologií výroby těchto čoček lze toto zkreslení do jisté míry potlačit, ne však zcela odstranit. I přesto jsou v mnoha ohledech lepším řešením než brýlové čočky bifokální. Rádi Vám poradíme s výběrem vhodných brýlových obrub pro tyto čočky a vysvětlíme Vám jednotlivé rozdíly.

Kancelářské brýlové čočky

Brýlové čočky na střední vzdálenost, jsou vhodné pro ty, kteří používají brýle na blízko a postrádají dioptrie na střední vzdálenost. Jsou vhodná zejména do kanceláře, při práci s počítačem. Vidíte s nimi na čtení, na monitor i na blízkou vzdálenost, aniž by jste museli sundat brýle. Je to ideální řešení – všechno je na dosah.

Ztenčené brýlové čočky

Ztenčené brýlové čočky jsou ideálním řešením pro ty, kteří potřebují brýle s vyššími dioptriemi. Používají se z estetického hlediska, aby brýle jako celek lépe vypadaly. Ztenčené brýlové čočky nepůsobí v brýlové obrubě vůbec rušivě, navíc bývají i lehčí, což zvyšuje komfort při jejich celodenním nošení. Obecně se dá říct, že síla brýlové čočky souvisí s indexem lomu použitého materiálu při její výrobě. S rostoucím indexem lomu materiálu se snižuje tloušťka brýlové čočky. U skleněné čočky dnes můžeme počítat s indexem lomu do 1,9 u plastové do 1,74. Vysokoindexový materiál je i pružnější, což pomáhá čočce vydržet i mechanické namáhání a je odolnější vůči vyštípání a lámání. Ztenčená brýlová čočka je vždy s antireflexní úpravou.

Samozabarvovací brýlové čočky

Samozabarvovací brýle dokáží ochránit Váš zrak před škodlivým UV zářením. Dnes můžete mít bez problémů samozabarvovací brýlové čočky ve skle i v plastu. Samozabarvovací čočky Vám poskytnou nepoznaný komfort a nejkvalitnější ochranu očí.

Samozabarvovací nebo-li fototropní schopnost u minerálních brýlových čoček funguje na principu množství probarvené skloviny, tudíž záleží na dioptriích, které potřebujete. U vyšších dioptrií je na výrobu čočky použito více materiálu – skloviny a brýlová čočka se zabarví více a plošně nerovnoměrně v závislosti na tom, zda se jedná o plusové nebo minusové dioptrie. U plastových brýlových čoček dochází k zabarvení po celé ploše rovnoměrně, protože se v tomto případě jedná o povrchovou úpravu, ve které fototropní (samozabarvovací) molekuly reagují na UV záření a čočka se následně zabarví. Odstín barvy do jakého se samozabarvovací čočky zabarví záleží na výrobci a typu použité fototropií čočky, nejčastěji se čočky zabarvují do hnědé , šedé  a zelené barvy.

Výhody samozabarvovacích plastových čoček

Tyto čočky se přizpůsobují světelným podmínkám, zabarvují se rovnoměrně, v místnosti zůstávají čiré, pohlcují veškeré ultrafialové paprsky pásma B a 98% pásma A, jsou vhodná do každého počasí a jsou velmi lehká.

Transitions

Brýlové čočky Transitions obsahují patentované fotochromatické barvivo, které aktivuje –ztmaví čočky při vystavení UV paprskům slunečního záření. Uvnitř v místnosti jsou samozabarvovací brýlové čočky Transitions čiré, venku na jasném světle se čočky zabarví téměř k nerozeznání od slunečních brýlí. Tyto čočky reagují velmi rychle, vždy propustí do Vašeho oka právě takové množství světla, které Vám umožní komfortní vidění bez oslnění. Díky tomu si ani neuvědomíte, že brýle nosíte. Můžete si vybrat mezi čočkami Transitions zabarvujícími se do šeda a do hněda. Brýlové čočky Transitions lze použít do jakékoliv brýlové obruby pro každodenní celodenní nošení.

UV záření může časem poškodit Váš zrak. Samozabarvovací čočky Vám pomáhají chránit zrak tím, že 100% blokují nebezpečné UV záření – celý den.

Příliš mnoho nebo naopak příliš málo světla snižuje kontrast. Transitions Vám pomáhají vidět jasněji tím, že zvyšují kontrast vidění za všech světelných podmínek.

 

Oslnění snižuje kvalitu Vašeho vidění, způsobuje mhouření očí a jejich únavu. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions efektivně snižují oslnění a ve spojení s antireflexní úpravou minimalizují rušivé nežádoucí odrazy.

Brýlové čočky Transitions a děti

Dětské oči jsou nejcitlivější. Děti tráví mnoho času venku a jejich nitrooční čočka, která je „propustnější“ než u dospělých, umožňuje větší negativní působení UV záření na sítnici. Proto brýlová čočka Transitions je pro děti chytrá volba.

Leave a Reply